Boże Narodzenie Sherlocka Holmesa

Za oknami Londynu pada śnieg, wszyscy spędzają świąteczny wieczór ze swoimi rodzinami, tylko z mieszkania przy Baker Street nie słychać radosnego dźwięku kolęd. Sherlock Holmes wyrusza na poszukiwania kolejnego sprawcy, złodzieja słynnego klejnotu księżnej Morcar, zwanego błękitnym karabunkułem. Trop prowadzi go poprzez zaśnieżone ulice Londynu, a w śledztwie towarzyszy wierny przyjaciel detektywa, doktor John Watson.

O rozwiązaniu zagadki Czytelnik może dowiedzieć się w opowiadaniu Artura Conana Doyla Błękitny karabunkuł. 

fb_img_1482009554662

Chciałbym Wam dzisiaj opowiedzieć o świętach i świątecznych zwyczajach, posiłkując się Sherlockiem Holmesem i innymi opowieściami z wiktoriańskiego okresu. Zacznijmy od czegoś, co według mnie najbardziej się wybija pośród innych tradycji brytyjskich, a mianowicie…

Gęś na święta

– No tak, to jest jasne. A co do ptaka, muszę panu powiedzieć, że został zjedzony.

– Zjedzony? – Baker zaskoczony na wpół uniósł się z krzesła.

– Tak, i uważam, że nikomu nie stała się krzywda. Przypuszczam, że ta druga gęś, która leży na kredensie, tak samo duża, za to absolutnie świeża będzie stanowić dla pana wystarczającą rekompensatę.

W Polsce w Wigilię Bożego Narodzenia trwa post, natomiast w Anglii na świątecznym stole nie może zabraknąć mięsa, Sherlock Holmes konsumował gęś, która zapewne dodała mu jeszcze więcej energii do chwytania przestępców. Natomiast w Opowieści Wigilijnej czytamy o wielkim indyku, który także zasilił bożonarodzeniowe potrawy.

charles_dickens-a_christmas_carol-title_page-first_edition_1843

Pudding

Oto kolejna tradycyjna świąteczna potrawa, deser, który powinien być przygotowany już przed świętami, ponieważ jego „dojrzewania” trwa długo. Pudding opiera się na mieszance suszonych owoców i typowych składnikach używanych do pieczenia ciast. Zwyczaj jego serwowania sięga bardzo daleko wgłąb historii, wywodzi się ze średniowiecza, jest więc bardzo zakorzeniony zarówno w tradycji jak i stereotypowym mniemaniu posiłku brytyjskiego.

pudding-31816_960_720

Christmas Crackers

Oto kolejna tradycja sięgająca XIX wieku. Londyński rzemieślnik, Tom Smith zapoczątkował zwyczaj sprzedaży kartonowych cukierków, po których otwarciu wypadają drobne łakocie i wierszyk, napisany na kartce. Potem słodycze i wiersze wyparły małe upominki, chowane w środku kartonowego cukierka.

christmas-crackers-339620_960_720

Na koniec złożę Wam, Drodzy Czytelnicy, życzenia…

Nowy Prezentacja programu Microsoft PowerPoint.png

Reklamy

4 myśli w temacie “Boże Narodzenie Sherlocka Holmesa

  1. Tak sobie przeglądałem bloga. Jest strasznie jednolity. Zawiesiłeś się na tematyce :kryminały i podróże; może by tak coś innego jeszcze. Bo to z czasem zaczyna być nudne. Polecam strony typu http://spisekpisarzy.pl , może ci przyniosą jakieś pomysły.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s