29 sposobów na synonim czasownika „powiedział”

Kwestia powtórzeń i zapotrzebowanie na synonimy wciąż pozostają aktualne. Nie zawsze można znaleźć odpowiednie słowo, ba, czasami użyte przez nas jest tak oryginalne, że ciężko o jego odpowiednik. Nie należy tu popadać w synonimowy fanatyzm i kilkukrotnie powtórzone słowo nikomu nie zaszkodzi, ale czasami te najbardziej popularne zaczynają razić. Bo przecież bohater powiedział, a potem odpowiedział, następnie znów powiedział i na końcu jeszcze powiedział. Dlatego przygotowałem mały spis czasowników, które mogą być przydatne przy tworzeniu dialogów. Chodzi o te, które należy umieścić między drugim myślnikiem, kończącym wypowiedź, i dalszą częścią zdania. Oczywiście nie każdy spełni się na miejscu zwykłego „powiedział”, często wymagać będzie odpowiedniego kontekstu, ale w końcu jesteśmy kreatywni i bardziej barwne zdania na pewno znajdą się w naszym tekście.

CZASOWNIKI, KTÓRYCH MOŻNA UŻYĆ ZAMIAST „POWIEDZIAŁ”

stwierdził

rzekł

orzekł

postanowił

odezwał się

odpowiedział

odrzekł

odparł

krzyknął

wrzasnął

ryknął

mruknął

chrząknął

wysapał

wychrypiał

zdecydował

zauważył

zawołał

zapytał

spytał

dodał

ciągnął dalej

kontynuował

zdumiał się

zagadnął

szepnął

upierał się

zgodził się

próbował oponować

 

Jest jeszcze jedna kwestia. Mimo tego, że zbiór tych czasowników jest całkiem spory, nie zawsze należy na siłę wciskać takie słówko. Czasami lepiej będzie wyglądać czysty dialog, tylko sama wypowiedź. Przy okazji zaoszczędzamy na synonimach co do imienia naszego bohatera, bo przecież ktoś musi to wszystko powiedzieć.

Jak Wy radzicie sobie z problemami tego typu?

 

Reklamy

6 myśli w temacie “29 sposobów na synonim czasownika „powiedział”

 1. Tak w temacie:
  „Jeśli już zdecydujcie się na inne określenia, typu „wykrzyczał”, „błagał”, „poprosił”, „zagroził”, „odburknął”, „wyszeptał”, „wycedził”, „wrzasnął”, „zaskomlał” czy coś w tym stylu, przynajmniej postarajcie się nie dodawać przysłówka.
  Żadnego „wyszeptał piskliwie”, „zagroził poważnie” czy „poprosił uroczo”. Nawet pisząc „powiedział” czy „rzekł” nie dodawajcie, jak to zrobił np. „powiedział groźnie” albo „rzekł przymilnie”. Niech to, co chcecie wyrazić używając przysłówka, wynika z kontekstu rozmowy, atmosfery, którą budujcie dla danej sceny.
  Zamiast „- Otwórz drzwi – krzyknął głośno”, chociażby w ten sposób: „- Otwórz – zaczął walić pięściami w drzwi. – Natychmiast!”
  Nacechowane czasowniki atrybucji dialogu psują rozmowę i kładą nacisk nie na sam fakt konwersacji, ale na sposób wypowiadania słów. Jednocześnie czynią to w najbardziej prosty sposób.
  „- Zabiję cię – powiedział groźnie”. Czy naprawdę to „groźnie” jest potrzebne? Nie.”
  goodstory.pl
  Pomyśl nad takimi radami, bo twoje są często oczywiste.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ale jeśli ma się ograniczoną ilość słów do wykorzystania to będzie trudne. A poza tym w książkach piszą czasownik z przysłówkiem i niec się nie dzieje…

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s